Placówki oświatowo-opiekuńcze, czyli po prostu szkoły to tak naprawdę wyjątkowo złożone "organizmy". Warto zauważyć, że nauczyciele i dyrekcja nigdy nie będzie wstanie samodzielnie zapanować nad podopiecznymi, gdyby nie wsparcie ze strony rodziców. W wychowaniu dziecka to właśnie rodzice wraz z nauczycielami odgrywają kluczową rolę, o czym tak naprawdę nigdy nie można zapomnieć. Właśnie dlatego zwykle wsparciem dla szkoły okazuje się Rada Rodziców, która może podejmować różnorodne decyzje i angażować się w życie szkoły. Jednak jakie obowiązki ma rada rodziców w szkole i kto może zostać jednym z jej członków?
Rada Rodziców w szkole to zespół złożony oczywiście z rodziców- przedstawicieli większości uczniów. Oczywiście Rada Rodziców działa razem z nauczycielami i dyrekcją szkoły. Co jednak należy do jej głównych zadań? Otóż Rada Rodziców w szkole przede wszystkim wspiera nauczycieli w procesach decyzyjnych i może inicjować różnorodne aktywności. Można więc tu wskazać na to, że Rada Rodziców posiada inicjatywę- może ona dawać pomysły i wyrażać swoje opinie, a także podejmować działania mające na celu np. zwiększenie zaangażowania uczniów w różnorodne aktywności czy także organizowania zawodów. Rada Rodziców ma prawo również dawać pomysły do zmian, jakie według nich są potrzebne, by nauka ich pociech w szkolnej ławie była jeszcze bardziej efektywna.
Rada Rodziców odgrywa bardzo istotną rolę w życiu szkoły. Jednak nie każdy może zostać jej członkiem. Naturalnie w Radzie Rodziców zasiadają rodzice uczniów, jednak mimo wszystko nie jest to każdy. By zostać członkiem Rady Rodziców w szkole trzeba mieć przede wszystkim na to czas i chęci. Wymaga ona bowiem regularnych spotkań, a także pomocy w organizacji różnorodnych aktywności dla uczniów. Jeśli więc rodzice nie mają zbyt wiele czasu, naturalnie więc nie będą oni mogli się we wszystko angażować. Warto więc wiedzieć, że członkostwo w Radzie Rodziców zobowiązuje.