Autor migol37

Obowiązkowe lektury w gimnazjum - Ranking najbardziej popularnych w 2023

Jakie lektury obowiązują w gimnazjum

Lektury szkolne to nieodłączny element edukacji uczniów gimnazjalnych, mający na celu rozwijanie umiejętności analitycznych, interpretacyjnych oraz kształtowanie wyobraźni. W kanonie lektur, opracowanym przez nauczycieli i specjalistów, znajdziemy zarówno dzieła z polskiej, jak i światowej literatury, które cieszą się dużym uznaniem wśród młodzieży. Wybór odpowiednich utworów może nie tylko inspirować uczniów, ale również wspierać ich rozwój intelektualny i emocjonalny. W naszym artykule przedstawiamy niektóre z najczęściej czytanych i lubianych pozycji, takich jak "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Dziady" Adama Mickiewicza, "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, "Romeo i Julia" Williama Shakespeare'a, "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy czy "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Te utwory z pewnością zaciekawią uczniów i zachęcą ich do dalszego odkrywania literatury.

Warto jednak pamiętać, że lista lektur obowiązujących w gimnazjum może różnić się w zależności od szkoły i nauczyciela. Ważne jest, aby rodzice angażowali się w proces wyboru lektur, współpracując z nauczycielami i biorąc pod uwagę zainteresowania oraz możliwości swojego dziecka.

Lista lektur obowiązujących w Gimnazjum na 2023 rok

Lektury obowiązujące w gimnazjum mają na celu rozwijanie wyobraźni, zdolności analitycznych oraz umiejętności interpretacji tekstu. Wartościowe utwory z kanonu literatury polskiej i światowej składają się na listę lektur, które są zarówno najczęściej czytane, jak i najbardziej lubiane przez uczniów. Oto niektóre z nich:

  1. Henryk Sienkiewicz – "Quo vadis" – powieść historyczna, która przenosi czytelnika do starożytnego Rzymu, opowiadając o losach miłości winicjusza i ligii oraz prześladowaniach chrześcijan przez cesarza Nerona.
  2. Adam Mickiewicz"Dziady" – zbiór dramatów romantycznych, które poruszają tematykę miłości, wolności oraz związku jednostki z narodem.
  3. Stefan Żeromski"Syzyfowe prace" – powieść, która ukazuje życie młodzieży w zaborze rosyjskim oraz wpływ rusyfikacji na polską kulturę i oświatę.
  4. William Shakespeare"Romeo i Julia" – ponadczasowy dramat o tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, których rodziny są ze sobą skłócone.
  5. Jan Brzechwa"Akademia Pana Kleksa" – fantastyczna opowieść dla młodszych czytelników, która zachęca do poznawania świata przygód Pana Kleksa i jego uczniów.
  6. Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę" – uniwersalna opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu wartości, która porusza zarówno serca dzieci, jak i dorosłych.
  7. Harper Lee – "Zabić drozda" – powieść, która ukazuje problematykę rasizmu, nietolerancji oraz konieczność obrony niewinności w społeczeństwie amerykańskim lat 30. XX wieku.

Lista lektur obowiązujących w gimnazjum może różnić się w zależności od szkoły i nauczyciela. Warto jednak zapoznać się z powyższymi pozycjami, które są uznawane za wartościowe i cieszą się dużym uznaniem wśród uczniów.


Rada Rodziców w szkole

Rada Rodziców w szkole - jakie zadania i obowiązki?

Placówki oświatowo-opiekuńcze, czyli po prostu szkoły to tak naprawdę wyjątkowo złożone "organizmy". Warto zau
Autor
Sylwetka absolwenta gimnazjum

Sylwetka absolwenta gimnazjum - jaka powinna być?

Gimnazjum często nazywane jest swoistym okresem przejściowym pomiędzy szkołą podstawową, a finalnym udanie się
Autor
Native speaker online

Nauka języka angielskiego z native speakerem online - szybkie i skuteczne rezultaty!

Ostatnie lata zmieniły nasze przyzwyczajenia. Pandemia pokazała, że praca zdalna i hybrydowa może być wydajna,
Autor
Rekrutacja do gimnazjum

Jak przebiega rekrutacja do gimnazjum?

Rekrutacja do gimnazjum może przebiegać różnie, w zależności od poszczególnych szkół. Bardzo często jednak rek
Autor
Rekrutacja do szkoły dokumenty

Rekrutacja do szkoły - dokumenty i kryteria

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym swoje ulubione zabawki będzie ono musiało zamienić na szko
Autor